Alarmni sistemi
Osnovna funkcija alarma je pravovremeno obavještenje o neovlaštenom pristupu u prostor kojeg alarm štiti. Ako je potreban veći nivo zažtite, alarmi se mogu koristiti u kombijaciji sa video nadzorom, interfonom, sistemom vatrodojave i sl. Sam alarmni sistem se sastoji od alarmne centrale, detektora, signalizacionih elemenata (sirena) i upravljačkih elemenata (tastature i daljinski upravljači).
Alarmna centrala
Alarmna centrala je srce svakog alarmnog sistema. Zapravo se radi o kompijuteru na koji su povezane sve ostale komponente sistema. Centrala prima signale od detektora, tipkovnica i svih drugih komponenti, procesuira te signale i na osnovu toga, po potrebi reaguje. Po prijemu signala od nekog detektora, centrala uključuje odgovorajuću signalizaciju tj. aktivira sirenu, te telefonskom vezom može da obavijesti korisnika, policiju ili neku drugu nadležnu osobu.
Detektori
Detektori ili senzori su elementi koji dojavljuju alarmoj centrali neovlašteni pristup. Detektori pokreta, buke samo su neki od tipova, ali se najviše koriste detektori pokreta i magnetni detektori.
Magnetni detektori ili detektori za vrata i prozore se sastoje iz dva djela. Jedan dio se nalazi na štoku a drugi na samom prozoru ili vratima. Ova dva dijela su udaljena nekoliko milimetara jedan od drugog i pod uticajem magnetnog polja se zatvara strujni krug. Prekidom strujnog kruga, tj. otvaranjem vrata ili prozora, strujni krug se prekida i šalje se obavijest alarmoj centrali koja dalje provodi zadanu rutinu.
Detektori pokreta pomoću elektromagnetnih talasa mogu detektovati kretanje u prostoru koji štite. Uglavnom se koriste u kombinaciji sa magnetnim detektorima.
Tastature i daljinski upravljači
Tastature mogu da se nalaze u sklopu alarmne centrale, a mogu biti i samostalno izvedene. U drugom slučaju se postavljaju na ulazu/ilzazu u objekat ili na nekom drugom praktičnom mjestu. Služe da se uključi ili isključi alarm, unosom pin koda pretežno. Postoje i tastature osjetljive na dodir, one obično imaju i neke dodatne mogučnosti, mogu dati neki izvještaj, dodati korisnika, promjeniti pin i slično.
Za uključivanje i isključivanje alarma mogu se koristiti i daljinski upravljači. Radi se o malim privjescima, sa nekoliko tipki koji uglavnom služe samo za uključivanje i isključivanje i mnogo su praktičniji od same tipkovnice.
Sirene
Pri aktiviranju alarma, sirena je u prednosti u odnosu na bljeskalicu, barem kada govorimo o klasičnoj primjeni alarma u protivprovalne svrhe. Mada svi alarmni sistemi nisu opremljeni sirenom, primjerice u bankama postoje tzv. “tihi alarm” koji ima svakako ima svoju svrhu i primjenu. Sirena treba da stvori buku kako bi sugerirala okolini da se radi o potencijalnoj opasnosti a i kako bi izazvala paniku kod provalnika.
Kako odabrati adekvatan alarm?
Alarm se treba odabrati i prilagoditi objektu koji štiti, njegovoj veličini i najmeni prije svega. Naravno da se poslovna zgrada ne može štititi sa dva detektora, niti ima smisla stan ili kuću opremiti alarmnom centralom koja podržava desetine detektora tj. alarmnih zona.